MOSSAD Operasyonunda ‘Hayati’ Adlı Dükkan Ayrıntısı

Dinçer GÖKÇE

MOSSAD’a bilgi-belge sağladıkları iddiasıyla Türkiye’de yürütülün bir dizi soruşturmanın son dalgası dün yaşandı. Emniyetten ayrıldıktan sonra dedektiflik yapan eski polis şefi Hamza Turhan Ayberk, beraberindeki 6 kişi ile birlikte dün sabah yapılan operasyonla yakalandı. Anılan grubun içinde, FETÖ’den ihraç edilen 5 polis de yer aldı. Özel Dedektifler Derneği Başkanı İsmail Yetimoğlu da birkaç ay önce benzer bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

@

Suriye vatandaşı Mahmud İzzeddin ‘casusluk’ suçlaması ile tutuklandı.

ÇİNLİ DE VE İSPANYOL DA
Bu yılın başında yapılan bir başka dikkat çeken operasyonda ise 46 kişi gözaltına alınmıştı. İspanya, Romanya, Kenya, Çin ve Suriyelilerin ağırlıkta olduğu grupta yer alan kişilerden biri de 2017 yılından bu yana Türkiye’de bulunan Mahmud İzzeddin (40) oldu. Kaçak yollarla Suriye’den Türkiye’ye geldiğini belirten İzzeddin, ifadesinde nakliye işi yaptığını söyledi.

10 FARKLI ZAMANDA PARA TRANSFERİ
MOSSAD ile bağlantılı kişilerin temasa geçtiği İzzeddin’e uluslararası para transfer sistemi üzerinden 10 ayrı işlemde toplam 3 bin 300 Euro para gönderildiği anlaşıldı. İzzeddin’in 13 sayfalık emniyet sorgusunda dikkat çeken bir ayrıntısı yer aldı.

Özel Dedektifler Derneği Başkanı İsmail Yetimoğlu da bir süre önce tutuklanmıştı.

FOTOĞRALARI KİME GÖNDERDİĞİNİ ANLATTI
Soruşturmaya göre İzzeddin, ’nde faaliyet gösteren ve takı ve aksesuar ürünleri satılan ‘Hayati Accessories’ isimli iş yerinin fotoğraflarını çekerek, kendisi ile temasa geçen kişiye gönderdi. Emniyet sorgusunda İzzeddin, anılan iş yerinin fotoğraflarının çekilmesi konusunda “Ebu Enes Hamdan isimli biri benimle temasa geçti. Bu kişi, İstiklal Caddesi’nde fotoğrafı çekilecek yerin kapı numarasını gönderdi. Ben de fotoğrafları çekip bu kişiye gönderdim. Bir daha da bu kişi ile irtibatım olmadı” dedi. İzzeddin, anılan fotoğrafları 2021 yılı ortalarında çektiğini, fotoğrafları çekmesinin karşılığı olarak bin 200 TL aldığını söyledi.

‘NEDEN ÇEKTİKLERİNİ BİLMİYORUM’
Fotoğrafları çekilen iş yerinin sahibi Hayati Ayrıbaşlı, Halktv.com.tr’nin sorusu üzerine “Dükkânın fotoğraflarının neden çekildiğini bilmiyorum. Neden çekildiğine de anlam veremiyorum” dedi. Ayrıbaşlı, anılan fotoğrafların kimlere gönderildiği konusunda da bilgisinin olmadığını söyledi.

KAÇAKÇILIK DOSYASINDAKİ POLİS FİRARİ
Dün yapılan operasyonda, liderliğini Hamza Turhan Ayberk’in yaptığı ‘casusluk şebekesine’ yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınanlardan Özkan Şahin, Ömer Burak Gezer, İsmail Kaya ve Ercan Kama’nın eski polis olduğu anlaşıldı. Mehmet Yetimova İstanbul Vergi Dairesi’nde çalışırken, Funda Kadayıfçıoğlu’nun ise özel güvenlik olarak görev yaptığı anlaşıldı. Bu kişiler, MOSSAD’da, Filistinli kişi ve kuruluşlarla ilgili bilgi sızdırmakla suçlanıyor. Bu arada, anılan soruşturma kapsamında firari olan bir isim de bulunuyor. Eski polis memuru Hakan Kabaca, daha önce de makaron kaçakçılığı dosyası kapsamında tutuklanmıştı. Anılan soruşturma kapsamında rüşvet almakla suçlanan savcı da meslekten çıkarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x