AKP’li belediyede halk plajına balıkçı barınağı

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, belediye tarafından yapılan ve 15 yıldır halka hizmet veren plajı yıkıp balıkçı barınağı yapmaya başladı. Gazete Duvar’dan İsmail Akduman’ın haberine göre, Samsun’da yaklaşık 20 yıl belediye başkanlığı yapan şimdiki AKP Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, 2007 yılında kent merkezinde bulunan balıkçı barınağını kaldırıp Canik ilçesine taşıdı. Boşalan alana ise 5 bin kişilik Mert Plajını yaparak halkın hizmetine açtı. Toplam 20 bin metrekare alana sahip ve yaz aylarında Samsunluların uğrak yerlerinden biri olan Mert Plajı’nı şimdiki Belediye Başkanı Mustafa Demir geçen yıl yıkma kararı aldı.

SAMSUNLULAR TEPKİ GÖSTERDİ

Samsunlular, aynı bölgede daha önce de balıkçı barınağı olduğunu ve çirkin görüntü oluşturduğu için eski Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından kaldırıldığını hatırlatarak, plajın yıkılmamasını istedi. Başkan Mustafa Demir, plajı yıkma kararını bir süre askıya alsa da sessiz sedasız balıkçı kulübelerini yapmaya başladı.

AMATÖR BALIKÇILAR İÇİN BARINAK OLACAK

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada Başkan Mustafa Demir’in talimatıyla merkez ilçelerden Canik ile Atakum sahilleri boyunca yapılan teknik kıyı incelemesi neticesinde amatör balıkçı tekneleri için mendireği bulunan 20 bin metrekare büyüklüğündeki Mert Plajı alanı seçildiği belirtildi. Açıklamada kentte amatör balıkçılığın hızlı bir şekilde arttığına dikkat çeken Başkan Demir, şehirde bulunan 2 barınağın yeterli olmadığını belirterek teknelerinin barınak sorununu çözmeye çalıştıklarını dile getirdi.

KIYILAR VE PLAJLAR YOK EDİLİYOR

Mert Plajı’nın balıkçı barınağına çevrilmesi çalışmasında kulübelerin inşa edilmeye başlandığı ortaya çıktı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Hasan İpek, mecliste karşı çıktıkları yıkıma tepki göstererek, “Samsun sahilleri ve plajları tek tek yok ediliyor. Yeşil alanlar plajlar betona çevriliyor. Bu plaj Samsun halkının en kolay ulaşabildiği, yürüme mesafesinde bir bölgede. Su oyunları parkına sahip ender plajlarından birisi. Burada vatandaşlarımız yazın denize girmekte ve güneşlenmektedir. Balıkçı barınağı ihtiyacı, plaj yıkılmadan karşılanmalıdır. Milyonlar verip önce plaj yapılıyor sonra o plaj yıkılıyor yine milyonlarca lira verilerek tekrar balıkçı barınağı yapılıyor. Yapılan iş, baştan sona hata. Yazık bu halkın parasına” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x