11 kurşunla kadın cinayetine çifte indirim: Kadın hakim şerh koydu

Erzurum Horasan’da 24 Ekim 2022’de 6 çocuk annesi eşi Yasemin Sarıyıldız (39) ile eşi Ezalettin Sarıyıldız arasında tartışma çıktı. Ezalettin Sarıyıldız, ruhsatsız tabancasıyla 11 el ateş ederek Yasemin Sarıyıldız’ı öldürdü.

Savcı, Ezalettin Sarıyıldız’ın ‘Eşe karşı kasten öldürme’ suçunu işlediğini ve ilgili sevk maddesinin karşılığı olan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

DHA’nın haberine göre Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına Yasemin Sarıyıldız’ın ailesi ve davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği avukatlarından Berfin Ozan katıldı.

‘KASTEN ÖLDÜRMEDİM’ DİYE SAVUNMA YAPTI

11 kurşunla eşini öldüren Ezalettin Sarıyıldız kasten öldürmediğini ileri sürerek “Allah biliyor, ben eşimi kasten öldürmedim. Eşimle hiçbir problem yaşamadım. Onu çok sevdim. Benim elimdeki silahtan çıkan kurşunla öldü ama ben inanın onu değil kendimi vurmak istedim. Eşim müdahale eder, engel olur diye düşündüm. Eşim dışarıya çıktı sanmıştım ama nasıl oldu anlamadım. Eşimin ailesinin iddia ettiği gibi birisi olsaydım bunların hiçbirisi burada olmazdı” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, davayla ilgili kararını verdiği aranın ardından açıkladı. 3 üyeli mahkemenin 2 üyesinin kararıyla Ezalettin Sarıyıldız, eşi kasten öldürme suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulayarak cezayı 20’yıla indirdi. Mahkemenin kadın üyesi karara muhalefet şerhi koydu.

‘KADIN ÜYEYE TEŞEKKÜR EDİYORUZ’

Davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği avukatlarından Berfin Ozan, kararı istinafa götüreceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Yasemin Sarıyıldız, eşi tarafından 11 kurşun ile öldürüldü. 4 kurşun öldürücü bölgelere isabet etmiş bulunmaktaydı. Geriye kalan kurşunlar, vücudunun alt bölgelerine isabet etmişti. Alınan ölü muayene raporunda Yasemin hanımın daha öncesinde şiddete maruz kaldığını ispatlar nitelikteydi. Gözünde ve bacağında ekimozlar olduğu belirtiliyordu rapordu. Ancak heyet bunu göz önüne almadan karar verdi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmedildi. Ancak bizim bütün kadın cinayetleri dosyalarında dert yandığımız bir durum bu dosyada da gerçekleşti ve haksız tahrik indirimi bir de iyi hal indirimi uygulandı. Neticede 20 yıl gibi bir cezaya hükmolundu. Bu haliyle biz tabi ki cezayı istinaf edeceğiz. Umarım istinaf bu indirimleri kaldırır ve tekrardan ilgili mahkemeye gönderir. Mahkeme heyeti üç kişiden oluşuyor. Bir tane üyemiz kadın. Kendisine teşekkür ediyoruz. Çünkü kendisi karşı oy kullandı dosyada. Geriye kalan 2 erkek hakim ise bu şekilde karar verilmesi yönünde oy kullanmış. 2 oya karşı bir oy kullanıldığından dolayı bu şekilde bir hüküm kuruldu.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x